بخش سپاهان اصفهان بازیکن فوتبال فوتبالی

بخش: سپاهان اصفهان بازیکن فوتبال فوتبالی خداحافظی تیم سپاهان هادی عقیلی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مسئول تنظیم بازار کی وارد عمل می‌شود؟ ، برنج خارجی دوباره گران شد

موج تازه گرانی برنج خارجی کلید خورده و دست اندرکاران بازار از زیاد کردن دوباره ۱۰ درصدی قیمت آن خبر می دهند؛ ولی به نظر می رسد وزارت جهاد اقدامی جهت تنظیم بازار

مسئول تنظیم بازار کی وارد عمل می‌شود؟ ، برنج خارجی دوباره گران شد

برنج خارجی دوباره گران شد/ مسئول تنظیم بازار کی وارد عمل می شود؟

عبارات مهم : بازار

موج تازه گرانی برنج خارجی کلید خورده و دست اندرکاران بازار از زیاد کردن دوباره ۱۰ درصدی قیمت آن خبر می دهند؛ ولی به نظر می رسد وزارت جهاد اقدامی جهت تنظیم بازار این محصول انجام نداده هست.

به گزارش مهر، حدود یک ماه پیش بود که وزارت جهاد کشاورزی با این استدلال که میزان واردات برنج خارجی به کشور طی امسال بسیار چشمگیر بوده، خواستار ممنوعیت ثبت سفارش واردات این محصول شد و براین اساس ثبت سفارش واردات متوقف شد.

مسئول تنظیم بازار کی وارد عمل می‌شود؟ ، برنج خارجی دوباره گران شد

طبق اعلام وزارت کشاورزی در ۷ ماهه امسال یک میلیون و ۶۰ هزارتن برنج خارجی وارد کشور شده است که این عدد در مدت مشابه سال قبل ۶۰۹ هزارتن بوده بنابراین واردات در ۷ ماهه امسال حدود ۴۰ درصد رشد داشته است.

برنج هندی را جهت عمده فروشی ها باز هم ۱۰ درصد گران کردند

موج تازه گرانی برنج خارجی کلید خورده و دست اندرکاران بازار از زیاد کردن دوباره ۱۰ درصدی قیمت آن خبر می دهند؛ ولی به نظر می رسد وزارت جهاد اقدامی جهت تنظیم بازار

در پی توقف ثبت سفارش واردات، قیمت برنج هندی حدود دو هفته قبل نزدیک به ۱۰ درصد زیاد کردن یافته بود و درحال حاضر محمد آقاطاهر مدیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر از زیاد کردن دوباره قیمت برنج هندی به میزان ۱۰ درصد در سطح عمده فروشی ها خبر می دهد.

آقاطاهر با بیان اینکه قیمت عمده فروشی برنج هندی طی ۱۰ روز اخیر مجددا حدود ۱۰ درصد گران شده است هست، به خبرنگار مهر گفت: واردکنندگان فرایند ترخیص برنج موجود در گمرکات را به کُندی انجام می دهند و در محموله های جدیدی که به عمده فروشان تحویل داده اند، دوباره یک زیاد کردن قیمت ۱۰ درصدی را لحاظ کرده اند، بنابراین قیمت برنج هندی با زیاد کردن ۱۰ درصدی که قبلا تجربه کرده بود در مجموع طی حدود ۲۰ روز اخیر ۲۰ درصد گران شده است است که این زیاد کردن قیمت به تدریج به سطح خرده فروشی ها تسری پیدا می کند و خرده فروشی ها در خریدهای تازه خود از عمده فروشان، با قیمت های تازه مواجه خواهند شد.

وی در مورد قیمت سایر انواع برنج خارجی اظهار کرد: از قیمت برنج های خارجی دیگر (پاکستانی، اروگوئه و تایلندی) فعلا اطلاعی ندارم و برنج ایرانی هم نوسان قیمتی نداشته است.

مسئول تنظیم بازار کی وارد عمل می‌شود؟ ، برنج خارجی دوباره گران شد

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی پایتخت کشور عزیزمان ایران راجع به علت گرانی برنج هندی طی هفته های اخیر می افزاید: علت این امر تنشی است که در پی ممنوعیت ثبت سفارش واردات برنج به بازار وارد شده است و جهت برطرف این تنش باید سریع تر برنج های موجود در گمرک را ترخیص کنند که متاسفانه این کار با کُندی انجام می شود.

آقا طاهر با بیان اینکه قیمت هرکیلو برنج هندی حدودا ۵۰۰۰ تومان بود که بعد قیمت آن به ۵۵۰۰ تومان رسید، ادامه می دهد: الان قیمت هرکیلوگرم از این محصول به ۶۰۰۰ تا ۶۲۰۰ تومان در عمده فروشی رسیده است و قیمت هرکیسه ۱۰کیلویی از این محصول در بازار عمده فروشی بین ۶۰هزار تا ۶۲ هزار تومان است.

موج تازه گرانی برنج خارجی کلید خورده و دست اندرکاران بازار از زیاد کردن دوباره ۱۰ درصدی قیمت آن خبر می دهند؛ ولی به نظر می رسد وزارت جهاد اقدامی جهت تنظیم بازار

وی با اشاره به اینکه این قیمت ها، تازه و مربوط به دو الی سه روز گذشته هست، می گوید: برنج هایی که اخیرا از گمرک ترخیص شده است اند با این قیمت های تازه عرضه در حال عرضه به بنکداران هستند.

آقا طاهر اضافه می کند: البته برنج های موجود در گمرک مدتها قبل با قیمت مشخصی وارد کشور شده است اند و دلیلی ندارد که قیمت ارزش بخواهد بالاتر برود، سودجویی باعث این مساله شده است است.

مسئول تنظیم بازار کی وارد عمل می‌شود؟ ، برنج خارجی دوباره گران شد

افزایش ۲۰ درصدی قیمت طی یکماه اخیر نشان می دهد وزارت جهاد کشاورزی ظاهرا برنامه ای جهت تنظیم بازار این محصول ندارد و مشخص نیست آیا این وزارتخانه میزان عرضه برنج به بازار را مدیریت نمی کند تا بعضی واردکنندگان نتوانند از آب گل آلود ماهی بگیرند.

نظام توزیع برنج مسئله دارد/جواب مطالعاتمان را گرفتیم شاید ثبت سفارش را آزاد کردیم!

در همین زمینه چندی قبل علی اکبر مهرفرد، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزیر جهاد گفت: کشور ما در طول سال به حدود سه میلیون تن برنج نیاز دارد، که از این میزان حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتن آن تولید داخل و نزدیک به ۸۰۰ هزارتن وارداتی هست؛ در ۵ ماهه نخست امسال تقریبا به همین میزان برنج وارد کشور شده است است.

مهرفرد با بیان اینکه برنج تولید داخل و وارداتی به میزان کافی در کشور وجود دارد، ادامه داد: در نظام توزیع با مشکلاتی مواجه هستیم که با چنین مسائلی در بازار مواجه شده است ایم و در حال بررسی این عنوان هستیم ضمن اینکه ما نگفته ایم واردات برنج خارجی یا هندی ممنوع است بلکه با توجه به اینکه برنج به اندازه کافی تولید و وارد شده، ثبت سفارش واردات را موقتا متوقف کرده ایم و درحال بررسی شرایط هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: ممکن است زمانی که جواب مطالعاتمان را گرفتیم دوباره ثبت سفارش را برقرار کنیم؛ احتمال هم دارد این کار را انجام ندهیم.

مهرفرد گفت: احتمال دارد مشکلی که در نظام توزیع بوده را برطرف کنیم، البته نظام توزیع در مسئولیت اصناف و اصناف هم تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند، باید با همکاری وزارت صنعت این مساله را حل کنیم.

نوشدارو بعد از فوت سهراب؟!

سخنان مهرفرد در حالی مطرح می شود که همین حالا، وقت ورود دستگاه های مسئول از جمله وزارت جهادکشاورزی به بازار و سر و سامان دادن به بحران های قیمتی موجود هست؛ این طور که به نظر می آید وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مسئول مستقیم تنظیم بازار محصولات کشاورزی، فعلا در حال مطالعه است و تا بخواهد وارد عمل شود، زیاد کردن قیمت برنج، جیب مردم را تحت الشعاع خود قرار می دهد ؛ ضمن اینکه نگرانی وجود دارد که تعلل در تنظیم بازار، باعث ایجاد بحران های زیاد در بازار برنج شود و رشد قیمت برنج خارجی، بازار برنج داخلی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین انتظار می رود دولتمردان هر چه سریعتر تدابیر خاص ای را در این زمینه اتخاذ کنند چون گره ای را که با دست می توان باز کرد با دندان باز نمی کنند!

واژه های کلیدی: بازار | خارجی | واردات | وارداتی | کشاورزی | کشاورزی | ثبت سفارش | خرده فروشی | عمده فروشی | محصولات کشاورزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs