بخش سپاهان اصفهان بازیکن فوتبال فوتبالی

بخش: سپاهان اصفهان بازیکن فوتبال فوتبالی خداحافظی تیم سپاهان هادی عقیلی

گت بلاگز اخبار حوادث بازداشت عامل اتفاق ایستگاه طرشت

رئیس کمیته عمران شورای شهر: خاموش کردن سیستم کنترل به وسیله راهبر قطار علت اتفاق بوده است مجروحان و شاهدان این حادثه، در گفت وگو با «شهروند» جزییاتی از این تصاد

بازداشت عامل اتفاق ایستگاه طرشت

بازداشت عامل اتفاق ایستگاه طرشت

عبارات مهم : ایران

رئیس کمیته عمران شورای شهر: خاموش کردن سیستم کنترل به وسیله راهبر قطار علت اتفاق بوده است مجروحان و شاهدان این حادثه، در گفت وگو با «شهروند» جزییاتی از این تصادف بی سابقه را روایت کردند

بازداشت عامل اتفاق ایستگاه طرشت

دو روز از اتفاق متروی پایتخت کشور عزیزمان ایران می گذرد. اتفاق ای که در آن دو قطار درخط دو مترو در ایستگاه طرشت با هم برخورد کردند. در این اتفاق بی سابقه بیش از ٥٠نفر از مسافران هر دو قطار مجروح شدند. از وقت افتتاح متروی شهری تاکنون چنین اتفاق ای سابقه نداشته است و این جهت نخستین بار بود که دو قطار در متروی پایتخت کشور عزیزمان ایران با هم برخورد کردند. با وجود تعداد بالای مجروحان، این اتفاق هیچ تلفات جانی نداشت و بسیاری از مصدومان اتفاق هم از مراکزدرمانی مرخص شدند. علت این اتفاق نامشخص است ولی با این وجود مسئولان شهری علت بروز این اتفاق را خطای انسانی و خاموش بودن سیستم کنترلی قطار اعلام کرده اند. همچنین راهبر یکی از قطار ها نیز به علت بی توجهی در بروز این اتفاق دستگیر شده است هست. با این وجود، هنوز مسئولان مترو به طور رسمی راجع به علت این اتفاق توضیحی ارایه نداده اند.

ساعت ١٠: ٠٦ بعدازظهر سه شنبه بود که این اتفاق رخ داد. دو قطار در ایستگاه طرشت در خط دو متروی پایتخت کشور عزیزمان ایران با هم برخورد کردند. این اتفاق درحالی رخ داد که یکی از قطارها به علت نقص فنی دقایقی را در ایستگاه طرشت به سمت ایستگاه فرهنگسرا توقف کرده بود که ناگهان قطار دوم از پشت برخورد کرد. در این حادثه، فقط باعث شکستگی شیشه های بعضی واگن های دو قطار شد و تعدادی از مسافران هم مصدوم شدند. البته این اتفاق خط دو متروی پایتخت کشور عزیزمان ایران را مسدود کرد. خارج شدن یکی از مهم ترین خطوط متروی پایتخت کشور عزیزمان ایران آن هم در پیک جا به جایی مسافر باعث سردرگرمی تعداد زیادی از شهروندان و متروسواران تهرانی شد.

رئیس کمیته عمران شورای شهر: خاموش کردن سیستم کنترل به وسیله راهبر قطار علت اتفاق بوده است مجروحان و شاهدان این حادثه، در گفت وگو با «شهروند» جزییاتی از این تصاد

روایت یک شاهد از برخورد ایستگاه طرشت

هنوز چند دقیقه ای به ٦ ونیم بعدازظهر مانده بود، چند دقیقه ای بود که قطار در ایستگاه طرشت توقف کرده بود. چندبار درها باز و بسته شد، ولی قطار حرکت نمی کرد. این پرسشها و تأخیر در حرکت از ایستگاه خیلی عادی هست، آن هم در اوج شلوغی بعدازظهر.

منتظر حرکت قطار بودیم که ناگهان صدای بلندی مثل برخورد دو قطعه آهن به گوش رسید و بعد از آن هم چند تکان شدید من را چند متر به جلو پرتاب کرد. اینها روایت حسین یکی از سرنشینان متروی طرشت از لحظه برخورد دو قطار هست. او در لحظه تصادف در واگن های انتهایی قطار متوقف شده است در ایستگاه طرشت بود: «شیشه های قطار شکسته و مردم هراسان خود را به بیرون قطار رساندند. چند متر جلوتر از من یک مرد مسنی بود که سرش به شیشه کنار صندلی برخورد کرده بود، البته خونریزی نداشت، من جهت کمک به سمت او رفتم، لبه سکو مملو از جمعیت بود، عده ای جهت تماشا به سمت انتهای سکو می رفتند؛ چند نفری هم مثل من تلاش داشتند به کسامی که آسیب دیده بودند، کمک کنند.

بازداشت عامل اتفاق ایستگاه طرشت

آن پیرمرد با کمک چند نفر دیگر از واگن خارج شد. می خواستم جهت کمک به بقیه مصدومان به واگن های دیگر هم بروم، ولی مسئولان مترو ممانعت کردند، من هم به سرعت به سمت انتهای ایستگاه رفتم؛ یک قطار از پشت با قطار ما برخورد کرده بود، زیاد واگن های قطار دوم در داخل تونل گیر کرده بود. همان موقع عوامل اورژانس و آتش نشانی روی سکوی ایستگاه بودند، آنها در تنها واگنی که از این قطار به ایستگاه رسیده بود را باز کرده و مسافران و مجروحان را از قطار عقبی خارج کردند. من چند دقیقه ای بعد هم در ایستگاه بودم، زیاد مجروحان زن بودند، چون جلوی قطار عقبی به عقب قطار ما برخورد کرده بود، یعنی زیاد واگن ها خاص خواهران بودند.»

مصدومان حادثه

به دنبال این حادثه، عوامل اورژانس و آتش نشانی به محل اتفاق اعزام شدند. دقایقی بعد هم پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس خودش را به محل اتفاق درغرب پایتخت کشور عزیزمان ایران رساند و از نزدیک عملیات امدادرسانی به مصدومان این اتفاق را مدیریت کرد. دو دستگاه اتوبوس آمبولانس و ٣٠ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه موتورآمبولانس به ایستگاه متروی طرشت اعزام شدند. به گفته سرپرست اورژانس کشور دراین اتفاق بیش از ٥٠نفر مصدوم شدند که زیاد آنها به صورت سرپایی درمان شدند، ولی با این وجود بعضی مصدومان نیز به درخواست خودشان جهت بررسی زیاد به بیمارستان های رسول اکرم(ص)، شریعتی و امام خمینی(ره) انتقال یافتند که به گفته یکی از مسئولان بیمارستان رسول اکرم(ص) زیاد آنها چند ساعت بعد از اتفاق از بیمارستان مرخص شدند.

رئیس کمیته عمران شورای شهر: خاموش کردن سیستم کنترل به وسیله راهبر قطار علت اتفاق بوده است مجروحان و شاهدان این حادثه، در گفت وگو با «شهروند» جزییاتی از این تصاد

من روی صندلی نشسته بودم. آخرین صندلی در ردیف وسط منتظر بودیم که قطار حرکت کند که ناگهان قطار تکان شدیدی خورد، تا جایی که یادم می آید، من سرم محکم به شیشه کنار صندلی برخورد کرد، یک پسربچه هم از پشت به کمر من خورد. از هوش رفتم؛ هنگامی که چشمانم را باز کردم، داخل آمبولانس بودم الان هم سرم بشدت درد می کند و احساس کوفتگی دارم. انگار همه بدنم را کتک زدند. اینها را مجتبی یکی از مصدومان این اتفاق به«شهروند» می گوید. یکی از مصدومانی که هنوز در بیمارستان خوابیدن است: «چند بار از سرم تصویر گرفتند، فکر کنم اسکن هم کردند، دکترها هنوز توضیح ندادند، ولی پرستارها به من گفتند که حالم خوب است و باید مرخص شوم، ولی من سرم هنوز هم درد می کند، به آنها گفتم اگر من از بیمارستان بیرون بروم و بعد حالم بد شود، چه کسی جوابگو خواهد بود، من این قدر در این بیمارستان می مانم تا سردردم برطرف شود.»

تخت کناری مجتبی هم یکی دیگر از مصدومان مترو خوابیدن هست. او هم روایتی مشابه مجتبی از اتفاق دارد: «من کنار آخرین صندلی قبل از واگن خاص زن ها ایستاده بودم که این اتفاق افتاد. ضربه خیلی محکمی بود، مثل توپ به سمت جلو پرتاب شدم، هنگامی که به خودم آمدم چند تا مامور آتش نشانی و اورژانس را دیدم که داشتند به یک زن کمک می کردند، خواستم از زمین بلند شوم، ولی زانوی پای چپم خیلی درد داشت، روی زمین نشستم و از نیروهای امدادی کمک خواستم. آنها بعد از چند دقیقه با برانکارد مرا به آمبولانس آوردند و بعد هم به این بیمارستان انتقال یافته شدم.» او ادامه می دهد: «دکترها به من گفتند که شانس آوردی که زانویت نشکسته، فقط ضرب دیده و باید چند روزی با زانوبند حرکت کنی، البته در تصویر آخری که از پایم گرفتند، مشخص شد که مینیسک زانویم هم کشیده شده است و درد پایم هم به خاطر همین هست. به من گفتند که تا ظهر چهارشنبه از بیمارستان مرخص می شوم.»

بازداشت عامل اتفاق ایستگاه طرشت

خاموش کردن سیستم کنترل به وسیله راهبر قطار

اما علت این اتفاق بی سابقه هنوز به درستی مشخص نیست و هیچ یک از مسئولان مترو به علت دقیق این اتفاق اظهارنظری نکرده اند. ولی مدیر کمیته عمران شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران خاموش کردن سیستم کنترلی قطار به وسیله راهبر را علت این اتفاق اعلام کرده هست. اقبال شاکری در تشریح جزییات اتفاق مترو طرشت، گفت: «بررسی های اولیه نشان داده که خطای سیستم و همچنین خطای انسانی علت بروز این اتفاق بوده است.

یکی از سیستم های کنترلی به نام ATP ارور داده و راهبر قطاری که از مترو صادقیه می آمده، بدون رعایت دستورالعمل مربوطه و بدون اطلاع به اتاق فرمان سیستم مذکور را خاموش می کند.» او راجع به سیستم موسوم به ATP هم توضیح داد: «سیستم ATP، سیستم خودکنترلی توقف قطار درصورت مشاهده موانع است که متاسفانه راهبر بدون هماهنگی با اتاق فرمان این سیستم را خاموش کرده بود.» به گفته مدیر کمیته عمران شورای شهر تهران، از آنجایی که در هنگام ورود به ایستگاه طرشت، یک قوس داریم، راهبر از نظر فیزیکی نتوانسته بود که چند ١٠٠متر سریعتر قطار را رویت کند، ولی به علت سرعت کم قطار به هنگام عبور از قوس، خوشبختانه شدت برخورد کم کردن می یابد، ولی به علت خاموش کردن سیستم کنترلی قطار خود به خود توقف نمی کند.

درهمین حال، مازیار حسینی معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در رابطه با اتفاق مترو طرشت ضمن عذرخواهی از مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران دراین باره گفت: «مسئولیت این اتفاق برعهده شرکت بهره برداری مترو است و ما از همه شهروندان تهرانی عذرخواهی می کنیم.» او اضافه کرد: «با وجود سیستم های هوشمند هدایت مترو و با توجه به حجم و تعداد قابل توجه سفرهای روزانه، علت این اتفاق باید به صورت کارشناسی و دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

به همین علت مطابق ضوابط مترو کمیسیون حوادث به فوریت تشکیل و درحال بررسی چرایی و چگونگی علت اتفاق است.» درهمین حال از مسئولان قوه قضائیه خبر می رسد که راهبر قطار عقبی بازداشت شده است هست. این خبر را محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرده هست. شهریاری دراین رابطه گفت: «راهبر قطار عقبی به علت سهل انگاری و عدم همکاری با اپراتور ایستگاه فعلا بازداشت است و تحقیقات از وی ادامه دارد.»

واژه های کلیدی: ایران | سیستم | برخورد | ایستگاه | بیمارستان | برخورد دو قطار | اخبار حوادث

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs